Енергетичний фронт: як бізнес Дніпропетровщини знаходить можливість працювати в умовах дефіциту електроенергії

BuroUA: Енергетичний фронт: як бізнес Дніпропетровщини знаходить можливість працювати в умовах дефіциту електроенергії

Питання зниження енерговитратності гостро стояли перед українською економікою і у мирний час. А сьогодні, з урахуванням варварських обстрілів енергоструктури України та реального дефіциту електрогенерації у країні, питання економії енергії стає питанням виживання економіки. Він стоїть і перед великими промисловими підприємствами, і перед власниками зовсім невеликого бізнесу на кшталт кафе чи магазинів. Ми всі розуміємо, що якщо бізнес у тилу зупиниться, це одразу відчує і фронт – не буде надходжень добюджету, з’являться проблеми із продовольством та товарами першої необхідності.

Нам здалося важливим розповісти про технології енергозбереження, про той реальний досвід зниження енерговитратності, який накопичив та відпрацював за останні місяці як малий, так і великий бізнес Дніпропетровщини.

З зрозумілих причин воєнного часу ми не будемо використовувати в цьому матеріалі ні назви підприємств, про які піде мова, ні фотографій, що ілюструють їх роботу. Уникнемо і згадок прізвищ керівників та топ-менеджерів підприємств, вкажемо лише сферу та профіль їх діяльності.

За перший місяць заощадили 15%

Валерій представляє велике підприємство з виготовлення та ремонту електрообладнання. За своїм профілем підприємство обслуговує зокрема й критичну енергоструктуру регіону, воно повністю завантажене замовленнями, обсяги виробництва зростають. Проте лише за перший місяць впровадження режиму енергозбереження підприємство зуміло вийти на економію 15% електроенергії.

Режим енергозбереження складається з багатьох складових — від найпростіших, організаційних заходів до нестандартних технологічних рішень. Зокрема, було змінено робочий графік – працює підприємство у світлий час доби, до 16 години вечора, щоб менше використовувати освітлювальні прилади.

-Вимкнули загальне освітлення у цеху, там у нас близько 50 ламп, – розповідає Валерій. – Натомість загального освітлення практично на кожному робочому місці – верстаті, де виготовляють деталі, – поставили лампи індивідуального освітлення, і це нам одразу дало відчутний плюс до економії. І ще важливе – у нас електричне опалення, і ми намагалися його включати вночі, коли немає навантаження на мережі, і за рахунок цього нагрівали і воду для душу, який наші співробітники приймають після зміни, і самі приміщення, де люди миються і переодягаються.

Після завершення робочого дня для підприємства відключають електроенергію по всьому периметру. Не працюють вивіски, не висвітлюється територія. Економія вийшла і за рахунок ущільнення конторських працівників, їх розмістили в одному досить великому офісному приміщенні, в кабінетах тепер сидить не 1 людина, а по 3.

Енергозберігаючі рішення було знайдено і у виробничих процесах.

-Є процеси, які ми не можемо зупинити, наприклад роботу токарних або фрезерних верстатів, на яких виготовляються деталі для електродвигунів. Але є й енергоємні печі, в яких виробляється відпал готової продукції, що ремонтується. Якщо раніше ми могли дозволити собі запускати печі, поставивши в них 1–2 двигуни, то сьогодні чекаємо день-два, щоб піч була завантажена максимально, коли набереться приблизно п’ять двигунів, — розповідає Валерій. — Раніше було так, що піч могла працювати 4 робочі дні на тиждень, зараз — 2,5 дні максимум. І ось піч дала нам основну економію електроенергії на підприємстві.

Усі ці енергозберігаючі заходи на підприємстві почали запроваджувати з середини жовтня, економія за місяць становила 15%.

-Витратили електроенергії за цей місяць ми фактично більше, але тільки за рахунок того, що у нас з’явилося більше замовлень, більше продукції. І якщо розкидати витрати електроенергії на одиницю продукції, то за фактом ми здобули досить суттєву економію, – каже Валерій.

Це важливо і для підприємства, оскільки з грудня вартість електроенергії для бізнесу суттєво зростає. А ще це важливе для споживачів продукції.

-Перебої з електропостачанням та стрибки напруги призводять до виходу з ладу електрообладнання, яке потрібно частіше та якнайшвидше ремонтувати за розумними цінами, — пояснює Валерій. — І навіть якби не було інших питань, то мотивація економити електроенергію через зростання цін на неї є дуже актуальною. Тож ми продовжуватимемо займатися пошуками енергозберігаючих рішень.

Оптимізували всі процеси з виробництва

Олександр є директором з маркетингу одного з великих підприємств Дніпра з виготовлення ПВХ продукції для вікон та дверей. Виробництво досить складне та об’ємне, а попит на його продукцію величезний, особливо з урахуванням руйнувань після ворожих обстрілів.

-Питання оптимізації енергоспоживання на нашому підприємстві потрібно поділити на низку секторів. Перше – це позиція управління. Друге – продажі, образно кажучи, контур продажів, контур виробництва, контур персоналу та інвестиції, – каже Олександр. – Якщо ми говоримо про контур керівництва, то менеджмент дав чіткі вказівки, призначив відповідальних за безумовне дотримання всіх вимог енергозбереження, які ми отримали від представників влади та енергетиків. Вважаю, що це важливо. Ми маємо чітко призначених відповідальних людей, які стежили за реалізацією цієї програми. Тому ми жодного разу не перевищили ліміти енергоспоживання, які виділяли нам на той момент. Це перше. Друге, якщо говорити про продаж та асортимент, — було проведено досить широкий аналіз цих показників. Разом із виробництвом ми подивилися реально, без фантазій, на всі цифри — що і скільки можемо продавати, визначили низку пріоритетних продуктів, і від частини асортименту відмовилися до нормалізації ситуації. Зрозуміло, що безболісних рішень у цьому плані, на жаль, немає. Але ми радилися з нашими партнерами, всі рішення ухвалювалися колегіально. Так, нам довелося відмовитися від масових продуктів із більш низкою маржинальністю, але, я сподіваюся, це тимчасовий захід.

Підприємство, орієнтуючись на ліміти електропостачання та години його відносно гарантованої подачі, перевело виробництво на нічний режим роботи.

Передувала цьому величезна організаційна робота, робота з персоналом. Ви ж знаєте, що працювати вночі складно. Потрібно знайти людей, які хочуть працювати вночі, потрібно зробити для них кращі умови праці, харчування, доставки, і так далі. Завдяки менеджменту, завдяки тому, що ми всі мотивовані на результат, нам вдалося максимально згладити кути. І, назвемо їх так, довоєнних декларацій для персоналу вдається дотримуватись і зараз, у воєнний час. Я вважаю, що це більш ніж чудово, враховуючи складність нинішньої ситуації, – каже Олександр.

За його словами, підприємство має дуже свідомий офісний персонал. Люди добровільно сиділи у темних офісах, заощаджуючи електроенергію, добровільно не користувалися чайниками, електроприладами.

-І це теж дало свій результат, бо наш офіс споживав близько 100 кіловат. Я не кажу, що всі 100 «пішли», але енергоспоживання офісу ми значно скоротили, — розповідає Олександр.

Істотну роль у забезпеченні необхідного енергозабезпечення виробництва, за словами Олександра, відіграли інвестиції підприємства.

-У нас був один промисловий генератор в оренді, потім було ухвалено рішення і на даний момент на підприємство вже поставлено ще один потужний генератор. Їхнє завдання не лише забезпечувати виробничі потреби під час відсутності світла. Ми, з одного боку, працюємо в рамках лімітів на централізоване електропостачання, а з іншого боку – додаємо собі потужності ще за рахунок придбаного генератора. Лімітів не вистачало і не вистачає, і новий генератор їхав сюди, щоби трохи розв’язати нам руки безпосередньо по виробництву. А зараз виходить так, що він стає чи не основним джерелом харчування для нашого підприємства в контексті останніх подій, – каже Олександр.

При цьому електроенергія від генератора суттєво дорожча за ту, що поставляється централізовано, і це позначається на собівартості продукції. Якщо лімітів вистачає, умовно кажучи, на виробництво 1200 одиниць продукції, а ті 500 одиниць, які випущені за рахунок електроенергії генератора, будуть дорожчими, постає питання: чи зможе підприємство продати свою продукцію за такою ціною?

-1200 продаватимемо за однією ціною, а 500 — за вищою. Тому що дорожче — все ж таки краще, ніж не продавати зовсім. Партнери із цією логікою згодні. І було б все добре, якби у нас вистачало електрики на 1200 одиниць продукції. Але зараз часто немає й такої можливості, – розповідає Олександр.

За його словами, з урахуванням реального дефіциту потужностей енергогенерації в країні майбутнє підприємств, які мають технічно складні виробничі процеси, на сьогоднішній день має досить туманний вигляд.

-Для нашого підприємства критично важливо, щоб потенційні відключення електрики йшли за чітко встановленими графіками. У нас дуже дороге обладнання, і коли вимикають світло, у нас є лише дві години, щоб його врятувати. Якщо простій більше двох годин, буде біда — виділиться хлор, і це виведе з ладу фільтри, ціна яких має десятки тисяч доларів. Але бізнес боротиметься до останнього. Якщо бізнес помре, то країни не буде. Ми духом не падаємо, самі готові будь-кого підтримати. Нас попереду чекає багато роботи, не час розслаблятись, – резюмує Олександр.

Вирішили відмовитися від обладнання, яке не критично впливає на виробництво

Ярослав представляє керівництво одного із великих молочних комплексів. Підприємство входить до списку найкращих галузевих комплексів світу, багато процесів тут відбуваються в автоматичному режимі. Того дня, коли ми спілкувалися з Ярославом, комплекс третю добу працював на електроенергії від дизельних генераторів.

-Ми дійшли висновку, що частину технологічних процесів можна тимчасово забрати. Так, це спричинить погіршення тих чи інших показників, скорочення обсягу одержуваного молока, але при цьому буде економія електроенергії за рахунок відключення обладнання. А інакше сьогодні просто не вийде. Тому ми пройшлися нашими технологічними картами, змінили періоди роботи, від чогось відмовилися, і за рахунок цього відбулася значна економія електроенергії, округлено – до 35% на добу, — розповідає Ярослав.

Частину устаткування, зокрема, насоси перевели працювати у нічний час. У кормоцеху прибрали деякі підготовчі операції, які покращують якість кормів.

-Є, наприклад, у нас техніка для перемелювання соломи, яка щодня працювала близько 4 годин. Ми відмовилися від її експлуатації, оскільки у нас є автоматичні кормороздавачі, які працюють за принципом «три в одному». Ось таким переведенням високотехнологічних операцій у менш технологічні і досягається економія електроенергії. Було б бажання, як кажуть. Так, є те, від чого відмовитись не можна. Але фахівці посиділи, подумали та придумали, головний технолог дала добро. Рішення складне, але вимушене. Це завдання, яке треба вирішити, – каже Ярослав.

Колектив переважно переведений на нічний режим роботи, коли постачання електроенергії та ліміти її споживання більш комфортні виробникам. Чи легко погодилися люди працювати в нічний час?

-Жодних питань не було, — каже Ярослав. — Ви ж розумієте, що все зрештою залежить від ступеня лояльності трудового колективу до підприємства. Якщо співробітник лояльний, так, він відчуватиме незручності, але заради спільної мети погодиться. Мені співробітники просто посоромляться заперечувати чи ставити запитання. Тому що керівництво підприємства ніколи не протиставляє себе працівникам. Я раніше за всіх приходжу і пізніше за всіх йду. Але якщо будуть питання, нехай навіть незручні, а ти чесно на них відповиш, дивлячись у вічі, відповиш так, щоб людина тебе почула і зрозуміла, то реакція буде правильною.

«Ми ще 2014 року від газу відмовилися, поставили дров’яний котел»

Олександр та його дружина володіють магазином побутової техніки та госптоварів в одному із сіл Криворізького району. Починали сімейний бізнес із вантажного автомобіля, на якому, як на пересувній лавці їздили із села до села. Тепер же, розповідає Олександр, відкрили стаціонарну крамницю, куди за покупками їздять жителі навколишніх сіл.

Олександр – типовий представник малого бізнесу, якому віялові відключення електроенергії приносили та приносять, по суті, такі самі проблеми, як і великому бізнесу. Але якщо не панікувати, ставити перед собою завдання та вирішувати їх, вихід можна знайти з будь-яких проблем. Ось і крамниця Олександра перейшла на економний режим роботи.

-Спочатку, коли не було світла зовсім, працювали на виніс. Кому щось знадобилося – відкриваємо магазин і продаємо. Зараз працюємо у світловий день. Намагаємося, щойно потемніє, закриватися. У нас вікна прикриті вітринами, тому з настанням сутінків перебувати всередині приміщення без електрики дискомфортно. Люди спочатку дзвонили, питали, мовляв, чомусь закрито. А потім звикли, і як вечоріє, до нас уже не йдуть, – розповідає Олександр. — Світлові вітрини не вмикаємо, зовнішнє освітлення не вмикаємо.

За словами Олександра, магазин допускає порушення норм енергозбереження лише в одному питанні.

-У нас є телевізори у продажу, і один із них завжди включений заради новин. Це важливо і для нас, і для відвідувачів, – каже він.

Про проблеми перебоїв зі світлом та вартості енергоносіїв подружжя задумалося досить давно.

-Ми ще 2014 року від газу відмовилися, поставили дров’яний котел. І з того часу з’явився блок безперебійного живлення для котла. Температура у казані висока, багато жару, кудись треба було скидати цю енергію. Спеціально купили акумулятор, і тепер працює блок безперебійного живлення, – розповідає Олександр.

За його словами, магазин має постійних клієнтів, яких влаштовує оптимальне поєднання ціни і якості. Сьогодні ж клієнти оцінили ще й те, що магазин у певному сенсі забезпечив собі енергонезалежність, і потрібний товар завжди доступний для продажу.

Велика економія починається з безлічі маленьких, але системних дій

Микола останні три роки очолює хлібозавод в одному із міст Дніпропетровської області. Підприємство водночас і стратегічного значення, адже важливо забезпечити безперебійне постачання населення хлібопродуктами, а з іншого – підприємство енергоємне. У таких умовах важливим є кожен крок, що забезпечує економію електроенергії.

-У мене досвід керівництва хлібопекарським підприємством понад 18 років. Цей досвід підказав, що як тільки почалися проблеми з постачання електроенергії, її економію потрібно організувати системно. Я викликав механіка та енергетика, доручив скласти заходи щодо енергозбереження. Причому, не лише з електроенергії, а й щодо газу, води та тепла. А почали з того, що закріпили всі енергоємні об’єкти підприємства за конкретним відповідальним працівником, підрозділом, майстром, бригадиром тощо. Щоби були відповідальні і було з кого запитати. Ось іду, дивлюся – транспортер обертається марно. Я до бригадира підходжу, у майстра питаю — так і так, хто є відповідальним за цей транспортер. Чому увімкнули? Тітка Маша ввімкнула? Ну, даруйте, перший раз попередження, другий буде штраф. Ось такі моменти важливі, вони дисциплінують людей. Ми ж не вдома, вдома ми все вміємо заощаджувати, а на підприємстві потрібний системний контроль, – каже Микола.

В економії немає дрібниць. Під час підготовки до зими на підприємстві придивилися до стану вікон, деякі з них додатково закрили поліетиленом, щоб утримувати тепло. Придумали, як зробити економніше навіть роботу світильників у коридорах.

-При мені вже близько 40 датчиків руху встановили у тих місцях, де люди постійно ходять. Адже за кожним світло в ручному режимі не вимкнеш. А датчики руху цю проблему вирішили, і це добре, це також економія, – каже Микола.

Серед енергоємних механізмів для підприємства – компресори, призначені для перекачування борошна. Один компресор споживає 50 кіловат. Але, як з’ясувалося, можна зменшити кількість часу їхнього використання.

-Це «живильники», які дозують борошно під час перекачування. Ці механізми зношуються, починають пропускати повітря і для того, щоб перекачати борошновключається два компресори, — розповідає Микола. — Ми уклали договір із фірмою про почерговий ремонт цих 21 живильників. А після цього, використовуючи мій досвід минулого, замінимо компресори на повітродувки, і тим самим зменшимо споживання електроенергії близько у 10 разів. Ми плануємо розвиватися, нарощувати потужності та обсяги виробництва, і намагаємося одночасно зменшувати споживання електроенергії.

За останній рік підприємство майже вдвічі збільшило обсяги виробництва, а щодо споживання електроенергії показники зростання суттєво менші. Є економія і щодо споживання газу.

-У нас на підприємстві 2 котли газових та 1 твердопаливний. І ми вже на півтора місяці для нього пелети закупили, також тижнів на два є дрова. Раптом щось буде з газом, ми зможемо працювати на пелетах та дровах, – каже Микола.

Хлібозавод, як об’єкт критичної інфраструктури, має два автономні введення для постачання електроенергії.

-Але щоб їх переключити, потрібно викликати бригаду. Ми за останні два рази втратили близько 80 тисяч гривень. Тому довелося ухвалити рішення та замовити за 1,2 мільйона гривень електростанцію на 150 кіловат. Але чекати на неї 2,5-3 місяці, і це проблема, — каже Микола. – У таких питаннях, звісно, стратегічно важливим підприємствам була б не зайвою допомога держави. Гроші ми маємо, банк нам дає кредит під цей генератор. Але знайти його та швидко придбати практично неможливо.

За словами Миколи, дуже багато у вирішенні завдань найвищого рівня складності залежить насамперед від колективу, від керівників структурних підрозділів.

-Ми взяли нового головного інженера, нових комерційних та фінансових директорів. Намагаємось набирати молодь. І у нас гарне поєднання людей з досвідом, які на підприємстві з перших днів, і молодих, які навчаються у ветеранів, зокрема й економії, — каже він. – Колектив ми дуже ретельно формували, набрали багато спеціалістів. В результаті збільшили обсяги реалізації вдвічі, люди до нас пішли, повірили, і плани у нас великі.

***

Сьогодні російський агресор цілить своїми ракетами у стратегічну для нього мету – у наші плани та у наше майбутнє. Але зламати волю та прагнення до перемоги українського народу та українського бізнесу ворог не може. У найскладніших умовах війни та постійних обстрілів критичної інфраструктури економіка країни тримається на плаву зусиллями та результатами праці таких підприємств, їх власників і керівників, про які ми вам постаралися розповісти.


Заголовне фото — ДнепрОГА

Рейтинг материала «Енергетичний фронт: як бізнес Дніпропетровщини знаходить можливість працювати в умовах дефіциту електроенергії» от автора БюроUA - 4.9
Читайте также:

Комментарии Facebook

Поделитесь своим мнением

2024 © БюроUA ǀ Все права защищены · Архив · При использовании материалов ссылка на сайт обязательна ·   Войти  · Дизайн IWORKS | Поддержка PAGEUP
-->