Мрія, яка стала реальністю: як працює урядова програма «єРобота»

BuroUA: Мрія, яка стала реальністю: як працює урядова програма «єРобота»

Грантові програми КМУ у рамках проекту «єРобота» на сьогодні є дуже ефективним інструментом для вирішення цілого спектру соціально-економічних завдань. Починаючи з адаптації малого та середнього бізнесу до найскладніших умов повномасштабної війни і закінчуючи тим, що сьогодні є принципово важливим чинником – мінімізацією безробіття. Проект «єРобота» одночасно створює нові робочі місця та збільшує виробництво товарів з високим ступенем переробки.

Масове підприємництво – це шлях до ефективної економіки, якої потребує Україна для захисту свого суверенітету, відновлення та подальшого зростання. А за умовами програми кожен одержувач гранту зобов’язується створити певну кількість робочих місць та зберігати їх тривалий період. У Міністерстві економіки очікують, що завдяки реалізації ініціативи буде створено 8313 нових робочих місць.

Урядова ініціатива знайшла широкий відгук серед підприємців України. Загальна сума, яка спрямовується на видачу грантів лише останньої хвилі 2022 року, – 148,3 млн. гривень.

Упродовж останнього півроку Дніпропетровським обласним центром зайнятості було розглянуто майже 1500 бізнес-планів. У рамках урядової програми «єРобота» отримають гранти на розвиток власної справи 203 підприємці. Загалом на це передбачено майже 47 мільйонів гривень. Завдяки цьому в області буде створено 520 робочих місць. Переможці програми матимуть кожен до 250 тисяч гривень на придбання обладнання, закупівлю сировини та матеріалів, послуги пов’язані з виробництвом продукції, наданням послуг, маркетингом, орендою обладнання тощо.

Ми на конкретних прикладах розповімо про те, як працює урядова «єРобота» у нашому регіоні та як про неї відгукуються представники малого та середнього бізнесу.

250 тисяч гривень – на українські книги

Дар’я Ланцута з міста Кам’янське на Дніпропетровщині займається досить складним та примхливим бізнесом – виданням книг, зокрема, створює оригінальні українські комікси. Серії коміксів Фаетон та Фортунці стали переможцями конкурсу «Найкращий дитячий комікс» на Міжнародному книжковому «Форумі видавців» у 2022 році.

-У мене книги-комікси для дітей, для юнацтва, та манга. Я видаю все українською мовою. Коли почалася війна, частина магазинів на окупованих територіях закрилася, зокрема, це у Маріуполі та Мелітополі. Велика кількість товару виявилася втраченою. А гроші всі у роботі, оскільки ще з початку минулого року було укладено ліцензії для друку книг. І ось частина товару втрачена, магазини закрилися, відповідно, немає обороту, виник брак оборотних коштів, тому я вирішила подати заявку на грант. Розписала свій бізнес-план. Мені це було не важко, тому що він у мене і без того є, і добре опрацьований. Отримала високу кількість балів за цей план, як мені потім сказали під час співбесіди. І отримала грант від уряду – 250 тисяч гривень. Я на нього вже надрукувала 2 книги, перед Різдвом та Новим роком книжки розійшлися по магазинах та знайшли своїх читачів. Для мого бізнесу це особливо важливо, оскільки за цими книгами я вже мав загрозу порушення термінів контрактів. Якби я не отримала гранту, я могла б втратити ліцензії. А за допомогою гранту я і зберегла міжнародні контракти, і далі веду переговори про купівлю, — розповідає Дар’я.

Видавництво купує міжнародні ліцензії, що дають право на видання в Україні певної авторської інтелектуальної власності, доопрацьовують для українського читача та публікують.

-З останніх контрактів – «Аватар. Останній маг повітря». Ми укладаємо зовнішньоекономічний контракт із правовласником, у даному випадку це Darkest Nickelodeon. Виплачуємо їм відсоток роялті, авторський гонорар із кожної книги. Ми отримуємо оригінальні матеріали англійською, японською, французькою мовами, і надалі з ними працюють наші перекладачі. У підготовці книги до друку задіяні верстальники, коректори, редактори літературного перекладу, художники, оскільки нам потрібна адаптація та домальовування картинки. До речі, наша художниця працює на Lego Group та малює для них комікс Lego Ninjago, – розповідає Дар’я.

За умовами гранту Дар’ї Ланцуті треба було найняти на постійну роботу до штату двох людей.

-Це головний та художній редактори. Я працювала з ними раніше, але за контрактом. Наразі оформила цих людей на постійну роботу.

За умовами гранту нам дали гроші на матеріали для друку – папір, плівка, картон, фарба та інше. Решта витрат, а це більше половини, – це наші оборотні кошти, – каже Дар’я.

У планах видавництва взяти участь у створенні зарубіжних коміксів LEGO, серед яких: Ninjago, Avengers MARVEL, Batman DC, StarWars DISNEY, а також видання власних коміксів пригодницького та фентезійного жанрів.

-Раніше ринок був заполонений російськими книгами, було заблоковано багато ліцензій, оскільки РФ викуповувала права і на Україну також. Зараз ситуація змінилася, діє мораторій на продаж та ввезення російської літератури в Україну, тим самим звільнилося понад 50 відсотків ринку, і ми намагаємося його зайняти. Як би це не було важко, ми не зупиняємось, намагаємось видавати українські книги, наповнювати ринок, – каже Дар’я.

«Зоомама» з Кривого Рогу

Криворожанці Ірині Кущенко завжди подобалося дбати про домашніх улюбленців, і три роки вона працювала продавцем-консультантом у зоомагазині. Досвід накопичила чималий, і її мрія – відкрити якісний та сучасний магазин для власників домашніх тварин – була цілком обґрунтована. Бракувало тільки стартового капіталу, і взяти його не було де, оскільки банківські кредити сьогодні відверто непідйомні.

Про держпрограму «єРобота» та про її можливості Ірині розповіла мама.

-Ще до офіційного старту програми я написала заявку та зібрала документи. Була однією з перших, хто подався на грант. Підготувала бізнес-план та через портал «Дія» подала заявку. Мій бізнес-план вивчила комісія обласного центру зайнятості, дала свій позитивний висновок. Грантові гроші отримала за два місяці з моменту подання заявки, — розповідає Ірина.

Новий зоомагазин у Покровському районі міста Кривого Рогу має назву «Зоомама». І в нього вже з’явилися постійні клієнти. Люди кажуть, що раді відкриттю, не треба нікуди їхати.

-Товари для тварин мають безліч найменувань та видів, тому я хочу показати власникам тварин якнайбільше якісних товарів, які вони зможуть купити в магазині. Бізнес із турботою про домашніх улюбленців, що може бути краще? – посміхається Ірина.

Ірина Кущенко сплачує державі податки за себе та за двох працівників зоомагазину. Фінансові показники дозволяють це робити без особливої напруги. І її дуже тішить, що урядовий грант безоплатний, повертати його не треба.

-Нічого мене більше так не приваблює, як зоомагазин. Це справді моє. Якщо ти добре ставишся до тварини, то не було і не буде такого, щоб собака на тебе кинулась, або чогось подібного. Підходиш до тварин з добрими намірами, і вони це відчувають, — каже Ірина, яка за допомогою урядового гранту досягла реалізації своєї заповітної мрії.

Бренд, наполегливість та оптимізм

Ганна Ольшанська – засновниця власного бренду одягу ANKA clothing – також одна з переможців грантової програми «єРобота». Через війну вона втратила бізнес і вимушено залишила рідний будинок на Луганщині.

-У своєму місті я мала власний бренд одягу ANKA clothing, цех з пошиття та співробітників. Але з початком війни була змушена переїхати до Дніпра. Мій бізнес на Луганщині повністю зруйнований. Але я мала досвід підприємницької діяльності та розробки бізнес-плану. Тому захист бізнес-ідеї у рамках грантової програми пройшов успішно. Я вже отримала гроші, закупила необхідне обладнання, орендувала приміщення та відновила виробництво, – розповідає Ганна.

Отримавши мікрогрант, дівчина з великим бажанням та завзятістю відновила виробництво у місті Дніпро. Вже має багато замовлень, і намагається виконувати їх навіть за умов екстреного вимкнення електрики, хоча це, безумовно, досить складно.

-Родзинкою мого власного бренду є орієнтованість на кожного окремого клієнта, на особливості та індивідуальні параметри фігури. Наші клієнти бачать і розуміють це з першого знайомства, – каже Ганна.

Оскільки основною умовою урядового мікрогранта є створення робочих місць, підприємницяпрацевлаштувала 5 осіб і має намір у майбутньому ще більше розширити штат працівників.

-Я дуже вдячна, що я маю можливість відновити виробництво в Дніпрі. Для розвитку бізнесу коштом мікрогранта придбала все обладнання та матеріали для міні-цеху, — підкреслює Ганна.

Підприємницька жилка та держпідтримка

Підприємець із Сєвєродонецька Роман Бурджанадзе також одним із перших взяв участь в урядовому проекті «єРобота», отримав позитивне рішення від Державного центру зайнятості та грантові кошти на свій рахунок.

На своїй малій батьківщині Роман 5 років займався бджільництвом. Мав власну пасіку, понад 200 вуликів, найманих працівників, стабільний прибуток та будував плани на майбутнє.

-На жаль, війна зламала і плани, і стабільний бізнес. Мені довелося разом із сім’єю вимушено рятуватися від агресора, переїхавши до селища Булахівка Павлоградського району. Потрібно було займатися справою, але все господарство було кинуто у Сєвєродонецьку. І тому я з радістю дізнався про грантову програму на відновлення та розвиток бізнесу від Кабінету Міністрів «єРобота», – розповідає Роман.

Фахівці проекту USAID «Економічна підтримка України» допомогли йому підготувати бізнес-план для отримання гранту від держави за програмою «єРобота» на 250 тисяч гривень. Маючи реальний та успішний досвід підприємницької діяльності, Роман вдало захистив свій бізнес-план перед комісією обласного центру зайнятості, отримавши згодом позитивне рішення від Державного центру зайнятості.

Як розповідає Роман, грантові гроші він витратив на придбання деревини для виготовлення 120 вуликів, рамок, іншого інвентарю для пасіки, закупівлю бджолопакетів. Також Роман взяв на роботу двох переселенців, які працювали на його пасіці вдома.

-Отриманий грант допоможе мені відновити мою підприємницьку діяльність, надати робочі місця людям та сплачувати податки. Я дуже радий, що, незважаючи на воєнний час, держава всіляко підтримує та допомагає розвитку бізнесу. У планах – рухатися лише вперед та розвивати свою справу, – зазначає Роман.

Поки не розпочався бджільницький сезон, Роман займається організацією майбутньої пасіки. Мріє після звільнення Сєвєродонецька від загарбників перевезти свою стару пасіку з Луганської до Дніпропетровської області. А після остаточної перемоги розвивати бджільництво у двох областях – Луганській та Дніпропетровській.

-У бджоляра навіть узимку є робота, тому зараз у цеху ми готуємо вулики, фарбуємо їх до нового сезону, щоб навесні вже завезти бджіл. Тут, на Дніпропетровщині, добрі медоноси: є трави, акація, ліс, річка, сподіваюся, що отримаю смачний мед, – каже Роман.

До речі, досвідчений бджоляр-бізнесмен зацікавився, де на Дніпропетровщині можна придбати якісну вощину. Не знайшовши такої в регіоні, подав заявку на грант від Данської ради у справах біженців та отримав 15 тисяч євро на закупівлю обладнання для виробництва вощини. Його виробляє виробник із Харківщини, чий завод постраждав через обстріли російських військ, його потужності частково зруйновані, але замовлення від Романа взяли в роботу і зараз готують лінію для виробництва вощини.

-Я подумав, що ця вощина потрібна не тільки мені, а й багатьом бджолярам у регіоні. Маючи своє виробництво, я зможу забезпечити їхні потреби. Очікую, що отримаю обладнання вже найближчим часом, а наступного року запускатиму лінію в роботу. Я зможу виробляти до 5 000 кг вощини на місяць, – розповідає Роман.

Нещодавно він уже подав заявку до Межерицької громади на Дніпропетровщині для придбання приміщення (цеху) через аукціон. У цьому цеху планує облаштувати виробництво вощини. Луганчанин вірить, що йому все вдасться, адже має улюблену справу, бджоли та віру в Перемогу. Так що з нетерпінням чекає весни, щоб створити нову потужну пасіку, 120 вуликів для якої він уже підготував.

***

Таких прикладів можна навести багато. Вони відносяться і до нових бізнес-проектів, і до відтворення бізнесів, захоплених або зруйнованих агресором. Також держпрограма «єРобота» допомагає розвивати та розширювати діючий бізнес, частково компенсуючи втрати воєнного часу.

Ось, наприклад, ще одна переможниця грантової програми Аліна Дивіна отримала мікрогрант на розвиток вже існуючого бізнесу – салон краси. Підприємець уже отримала кошти, закупила нове обладнання та взяла на роботу двох людей.

За словами Аліни, своїм клієнтам вона хоче надавати послуги найвищої якості. Для цього необхідно сучасне обладнання та інструменти, які вона придбала коштом мікрогранта.

Мікрогрант допоміг мені придбати сучасне косметологічне обладнання для додаткових послуг у салоні. Таким чином, у нас буде ще більше задоволених клієнтів. Я дуже рада, що скористалася цією нагодою. У планах і надалі розвивати свій бізнес та підтримувати економіку країни, — зазначає Аліна.

А мешканка Харкова Тетяна Єгорова, яка на початку бойових дій вимушено покинула рідне місто та переїхала до Павлограда, у результаті отримала можливість втілити свою мрію та налагодити виробництво оригінального дитячого одягу власного бренду Fluffykids. Підмогою в цьому стала не лише її спеціальна освіта технолога швейного виробництва та досвід ведення бізнесу, а й мікрогрант у рамках програми «єРобота».

Через портал Дія Тетяна подала заявку, заповнила анкету, обґрунтувавши свою бізнес-ідею, підготувала бізнес-план з інформацією про використання коштів гранту. Зараз вона вже отримала кошти на рахунок та почала закупівлю сировини та обладнання (тканини, швейно-вишиваючої машини та термопринтера).

Як зазначає сама Тетяна, її проект особливий тим, що націлений повністю на дитячу аудиторію, а одяг створений за мотивами улюблених дитячих мультфільмів, супергероїв та тварин. Кожна модель ретельно розробляється та шиється з якісних матеріалів, насамперед безпечних для дитини.

Історії успіху переможців проекту «єРобота» доводять, що навіть під час війни можна відкрити власну справу, розвиватися та налагоджувати бізнес, адже головне – це наполегливість, знання та цілеспрямованість. А дуже вчасна і досить широка програма державних грантів і мікрокредитів «еРобота» дозволяє мрії стати реальністю.


Рейтинг материала «Мрія, яка стала реальністю: як працює урядова програма «єРобота»» от автора БюроUA - 4.9
Читайте также:

Комментарии Facebook

Поделитесь своим мнением

2024 © БюроUA ǀ Все права защищены · Архив · При использовании материалов ссылка на сайт обязательна ·   Войти  · Дизайн IWORKS | Поддержка PAGEUP
-->