Адмінпослуги для мешканців Дніпропетровщини та ВПО, незважаючи на війну, стали ближчими, простішими та швидшими

BuroUA: Адмінпослуги для мешканців Дніпропетровщини та ВПО, незважаючи на війну, стали ближчими, простішими та швидшими

Для цього були потрібні інтеграція області до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери та забезпечення громад мобільними кейсами для надання адмінпослуг.

Для початку проста цифра – у 2022 році до ЦНАПів Дніпропетровської області, за даними обласної військової адміністрації, звернулася величезна кількість людей, і лише переселенців серед них було 256 тисяч. Адже адмінпослуг потребують і постійні жителі області. Навантаження на систему вийшло серйозне.

-Минулого року наші ЦНАПи надали майже 1 млн адмінпослуг. Більшість із них – людям, які переїхали до Дніпропетровської області з «гарячих точок», – зазначив заступник голови обласної військової адміністрації Іван Начовний.

За його словами, найпопулярніша серед переселенців послуга – оформлення статусу внутрішньо переміщеної особи. Її адміністратори надали майже 150 тисяч людей. Також було зареєстровано понад 105 тисяч заяв на державні виплати переселенцям. Крім того, у ЦНАПах прийняли майже 1,9 тисяч повідомлень про зруйноване або пошкоджене внаслідок ворожих атак та обстрілів житло. З такими заявами зверталися і переселенці, і мешканці області.

На сьогоднішній день на Дніпропетровщині проживає понад 350 тисяч переселенців.

-Найбільше переселенців із Луганської та Донецької областей. Це близько 233 тисяч людей. Для отримання довідки ВПО та допомоги на проживання необхідно звернутися до органів соціального захисту, ЦНАП, уповноважених осіб у територіальних громадах, а також через додаток «Дія», — каже Людмила Король, начальник відділу з питань внутрішньо переміщених осіб Департаменту соціального захисту населення ОВА.

Щоб впоратися з таким лавиноподібним навантаженням на Центри надання адмінпослуг, і при цьому одночасно підвищувати якість та оперативність послуги, було вжито низку організаційних та технічних заходів.

По-перше, це створення загальнонаціональної Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, до якої нещодавно приєдналися соціальні органи Дніпропетровської області. ЄІСС дозволяє значно спростити отримання соціальної допомоги, автоматизує процеси та підтягує необхідну інформацію.

-Зараз система вже працює із соціальною допомогою для ВПО. Згодом до неї увійдуть й інші види виплат. ЄІСС проводить повну верифікацію соціальних виплат на стадії обробки заяви. Це забезпечує уникнення існування двійників у централізованій системі шляхом перевірки достовірності даних. Так, зараз ВПО зможуть у будь-якому регіональному відділенні соцзахисту змінити неактуальну інформацію про місце проживання, швидко виправити помилкові дані щодо заяви на отримання довідки тощо. До системи вже підключено всі регіональні відділення соцзахисту, 28 адміністраторів територіального рівня, 150 користувачів, — каже заступник директора дніпропетровського обласного Центру здійснення соціальних виплат Андрій Забігайло.

Другий напрямок підвищення якості та доступності адмінпослуг – це забезпечення їхньої мобільності. Так, щоб мешканцям віддалених сіл не доводилося їздити по довідки та соціальну допомогу до райцентру чи обласного центру. Для цього мають бути створені та працювати бригади виїзного обслуговування громадян. У громадах області такі бригади є, але їх поки що недостатньо. Тому з таким задоволенням було сприйнято інформацію про те, що Дніпропетровщина стала учасником Програми ЄС «Міцні Регіони – Спеціальна програма підтримки України».

У рамках цієї ініціативи Петриківська, П’ятихатська та Перещепинська громади отримали сучасне обладнання для виїзного обслуговування громадян. А Перещепинська, розташована на дальній периферії області, також додатково отримає робочу станцію для надання послуг та видачі паспортів.

Ці мобільні кейси містять ноутбук, флешку, принтер, сканер та Wi-Fi роутер. З їх допомогою соцпрацівники зможуть надавати послуги громадянам із найвіддаленіших районів, які не можуть самостійно дістатися ЦНАПів. Закупівля обладнання та навчання персоналу здійснюється за підтримки Мінцифри України та співфінансується ЄС та Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Громади Дніпропетровщини, які отримали «обновки», з вдячністю говорять про цю корисну ініціативу.

— Щодо мобільних кейсів, які ми отримали для ЦНАП, скажу, що один мобільний кейс у нас уже в роботі, ми його отримали, беручи участь у грантових проектах, завдяки розташованому в нашому регіоні підприємству «Наша Ряба», що належить корпорації «Миронівський хлібопродукт». Цей перший кейс уже працює. Скажу, що це дуже зручно, – каже голова Петриківської громади Наталія Коваленко.

Наталія Коваленко

Вона уточнила, що у громаді є ЦНАП, і є 7 віддалених робочих місць у різних старостинських округах із двома працівниками на кожному з місць.

— Тобто мобільні люди прийдуть у старостинський округ, а до лежачих та немобільних мешканців громади тепер може приїхати працівник центрального офісу адмінпослуг та надати таку послугу за місцем проживання. Це дуже зручно. Ми вже розширили доступність адмінпослуг для людей через те, що створили віддалені робочі місця, а мобільні кейси – це ще один крок до того, щоб послугу наші жителі могли отримати максимально, – каже Наталія Коваленко.

Громада не просто так отримала «подарунок з Європи», це право вона здобула, подавши документи на участь у конкурсі та будучи визначеною там переможцем.

-Ми мобільного кейсу ще не отримали, чекаємо його на початку наступного тижня. І тоді один мобільний кейс перебуватиме у ЦНАПі, працюватиме на виїзди. А другий ми передамо на віддалене робоче місце туди, де у нас найвіддаленіші населені пункти – Курилівка, Єлизаветівка, це буде дуже зручно для місцевих мешканців, – каже голова.

Завдяки мобільному офісу адміністративні послуги стають доступними для мешканців, які досягли 80-річного віку, осіб з інвалідністю 1-ї групи, тих, хто перебуває у лікарні та не може сам відвідати ЦНАП. Про це повідомив Ярослав Цвіркун, голова Перещепинської громади.

Ярослав Цвіркун

-Перещепинська громада цього разу отримала мобільний офіс – портативне автоматизоване робоче місце адміністратора ЦНАП – завдяки тісній співпраці з надійним європейським партнером – Проектом GIZ, – каже Ярослав Цвіркун.

Фахівці Перещепинського ЦНАП уже пройшли детальний інструктаж щодо особливостей роботи на даному сучасному обладнанні. Після юридичного оформлення мобільний кейс запрацює на базі відділу ЦНАП Перещепинської міської ради для покращення та створення комфортних умов отримання адміністративних послуг мешканцями громади.

-Щиро вдячні за підтримку та надану допомогу Проекту «Програма ЄС Міцні Регіони – Спеціальна програма підтримки України», який співфінансується Європейським Союзом та Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та реалізується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), — каже голова Перещепинської громади.


Рейтинг материала «Адмінпослуги для мешканців Дніпропетровщини та ВПО, незважаючи на війну, стали ближчими, простішими та швидшими» от автора БюроUA - 4.9
Читайте также:

Комментарии Facebook

Поделитесь своим мнением

2024 © БюроUA ǀ Все права защищены · Архив · При использовании материалов ссылка на сайт обязательна ·   Войти  · Дизайн IWORKS | Поддержка PAGEUP
-->